V soboto 27. 11. 2010 smo se pred upravo parka zbrali ljubitelji ptic. Zaposleni v parku in domačini, odrasli ter otroci, smo sodelovali na delavnici izdelovanja krmilnic. Ker se je zaradi tradicije krmljenja ptic že kar nekaj krmilnic zamajalo, smo se odločili, da jih bomo zamenjali. Ob podpori lokalnih mizarjev smo uspeli zbrati in zrezati nekaj lesa katerega smo koristno uporabili. Najmlajši so pridno zabijali žeblje in ugotavljali, da vsaka kladivova napaka zelo boli. Pri starejših, pa je bila za vse napake in bolečine, kriva burja.
Na delavnici smo izdelali osem krmilnic katere so nadomestile že stare in dotrajane.
Vsakdo je dobil tudi žakeljček semen, da bo vestno skrbel za lačne ptičke. Park že vrsto let vzpodbuja skrb za naravo in tudi zagotavlja hrano za zimsko krmljenje ptic tako za območje parka kot tudi za šole iz vplivnega območja.
Kakšna mora biti ptičja krmilnica in kako ter s čim ptice hranimo si lahko preberete, v dodanih prispevkih.
Pripravila: Darja Ivančič in Tomaž Zorman
Fotografije: Darja Ivančič, Tomaž Zorman in Maja Metlika
Izdelava ptičje krmilnice
V številnih trgovinah boste lahko našli bogato ponudbo krmilnic najrazličnejših oblik, velikosti, barv, … za različno debele denarnice. Kljub vsemu vam predlagamo, da si v kolikor le-te še nimate, izdelate ptičjo krmilnico sami. V nadaljevanju vam bomo podali nekaj koristnih napotkov na katere morate paziti pri vašem ustvarjanju:
- Najboljši material za izdelavo krmilnic je seveda les – še posebej les iglavcev. npr. ostanki ladijskega poda.
- Za izdelavo enostavne krmilnice potrebujemo malo materiala in najenostavnejše ročno orodje: ročno žago, kladivo, meter, svinčnik,…
- Posebej pozorni bodite, da bo površina strehe večja kot je dno krmilnice, vendar naj ne sega predaleč, ker bo zatemnila notranjost. V temni krmilnici se ptice ne počutijo dobro, zato vstopajo vanjo kradoma in boječe ter jo tudi hitro zapustijo. Če pa streha ni dovolj velika se lahko zgodi, da bo dno krmilnice dosegla vlaga in sneg. Torej je rešitev pameten kompromis med površino strehe in svetlobo na krmišču.
- Če se le da, naj bo krmilnica zgrajena tako, da bomo dno krmilnice, ki naj bo v obliki predalnika, lahko dnevno očistili in tedensko umili.
- Dostop, izhod in na sploh celotna krmilnica naj bo dovolj odprta, da imajo ptice vedno pregled nad dogajanjem okoli nje. Krmilno koritce naj ne bo pregloboko, kajti ptice morajo imeti med hranjenjem okolico v vidnem polju, da se počutijo varne.
- Ptičje krmilnice je najbolj primerno obesiti z vrvjo na vejo ali jo namestiti na vrh dovolj velikega kola vsaj meter in pol visoko od tal, v bližini pa naj bo grm ali živa meja, kamor se bodo ptiči zatekli v primeru napada.
- Varnost ptic v krmilnici nam naj bo ključnega pomena, ko se bomo odločali, na katero mesto jo bomo postavili. Koncentracija ptic na krmišču bo privabljala tudi njihove plenilce, zato poskrbimo za to, da se krmišče ne bo spremenilo v lovišče mačk, kun in skobca.
- Nikakor krmilnice, še posebej pa dna, ne barvajte z raznimi barvnimi laki, saj ptičje noge niso oblikovane za tako gladke površine.
- Pri pticah pomeni rdeča barva alarm, zato priporočamo, da krmilnic ne barvate rdeče, čeprav lahko to izgleda zelo lepo. Pticam so najljubše naravne barve!
- Krmilnica je lahko hkrati tudi okras vrtu, vendar še tako lepa in duhovito napravljena hišica izgubi na pomenu, če v njej ni hrane.
- Če le imate dovolj prostora predlagamo, da naredite dve prehranjevalni mesti, saj imajo ptice pri prehranjevanju tako manj stresa, okoli krmilnice pa je vse bolj higiensko.
- … prepustite idejam prosto pot in izdelajte krmilnico, ki jo bodo občudovali tudi sosedje.
Če imamo v neposredni bližini krmilnice okno, je pomembno, da ga ustrezno opremimo. Ptice stekla na oknih namreč ne zaznajo in se lahko vanj zaletijo. Da to preprečimo, nanj kaj nalepimo ali narišemo oziroma ga preprosto zastremo z zaveso. Vendar pozor! Na steklo ne smemo lepiti podob ptic ujed, saj bi s tem ptice pregnali iz naše krmilnice.
Priložena dokumentacija:
Zimskaskrbzaptice.pdf