S projektom ReNature obnavljali travnike in mokrišča na območju Biosfernega območja Kras in porečje Reke

Javni zavod Park Škocjanske jame, Slovenija skupaj s partnerji, Občino Pivka, Fakulteto za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem (FAMNIT), Veterinarsko fakulteto Univerze v Ljubljani, ter Norveškim inštitutom za raziskovanje narave zaključuje dvoletni projekt ReNature, s polnim imenom Obnova mreže mokrišč in travišč, pomembnih za Natura 2000 in druge zavarovane vrste in habitatne tipe v Biosfernem območju Kras in porečje Reke ter Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera – ReNature.

Travniški in mokriščni ekosistemi so zelo učinkoviti zbiralniki ogljika in življenjski prostor evropsko pomembnih živalskih in rastlinskih vrst Nature 2000. Zaradi podnebnih sprememb, naravnih ujm in invazivnih tujerodnih vrst rastlin in živali jih zelo hitro izgubljamo.
Najobsežnejša obnova travnikov je bila izvedena na območju Vremščice, pod vodstvom Veterinarske fakultete, kjer so izkrčili zaraščajočo površino velikosti 39 ha. Z novim travnikom so prispevali k ohranjanju biotske pestrosti in zagotovili dodatne pašne površine za čredo avtohtonih Istrskih pramenk Veterinarske fakultete, s čimer bodo preprečevali nadaljnje zaraščanje.
Dobrih 6 ha travnikov so obnovili tudi na območju Občine Pivka in tako prispevali k zmanjševanju zaraščanja in ohranjanju življenjskega prostora evropsko pomembnih vrst ptic, metuljev in drugih žuželk. Z zasaditvijo manjšega visokodebelnega travniškega sadovnjaka v bližini dvorca Ravne so prispevali tudi k ohranjanju te vse hitreje izginjajoče podobe krajine.
Park Škocjanske jame je na širšem območju Brkinov obnovil več malih mokrišč, osem kalov in en velban studenec. Površine, ki so nekoč služile za napajanje živine so danes pomemben dom dvoživkam, kačjim pastirjem idr. vrstam. V času suš pa so pomemben vir vode, tako za napajanje divjadi, kot domačih živali.
Strokovnjaki s področja biologije, ekologije in varstva narave Univerze na Primorskem in Norveškega inštituta za raziskovanje narave so v projektu skupaj z domačini prepoznali, kartirali in popisali ekosistemske storitve oz. funkcije, ki nam jih nudijo omenjeni ekosistemi, in so ves čas pod pritiskom naravnih nesreč ter različnih interesnih skupin.
Torkov zaključni dogodek projekta v Škocjanskih jamah, je bil namenjen predstavitvi rezultatov projekta in terenskemu pregledu izvedenih aktivnosti. Projektni partnerji so prispevali k izboljšanju stanja suhih kraških travnikov in mokriščnih ekosistemov ter nekaterih evropsko pomembnih vrst in območij Nature 2000 na območju Brkinov, doline reke Reke in Pivške kotline.

Projekt sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP 2014-2021 ter Republika Slovenija v višini 1.196.385,00 EUR.

Predstavitev dosežkov  Udeleženci ekskurzije  Urh v kalu na Suhorju

Spletni piškotki

Spletno mesto park-skocjanske-jame.si za svoje delovanje uporablja piškotke. Prosimo označite, za katere dovolite hranjenje (O piškotkih)