V soboto, 20. 6. 2009 se je PŠJ prvič v svoji zgodovini priključil vseslovenski muzejski prireditvi Poletna muzejska noč, ki poteka od leta 2003. Koordinatorka prireditve je bila letos Irena Marušič iz Tehniškega muzeja Slovenije ob pomoči Urše Vodopivec (Tehniški muzej) in Adele Železnik (Moderna galerija). V PŠJ smo k akciji pristopili Vanja Debevec Gerjevič (biologinja), Darja Kranjc (etnologinja), Borut Lozej (jamar), Marjeta Malešič (etnologinja), Borut Peric (geograf in jamar), Sabina Pugelj (arheologinja) in Samo Šturm (biolog in jamar).

slika 1: Marjeta Malešič pripravlja ogrodje za koš (foto: Sabina Pugelj)
Ca. 100 obiskovalcev, med katerimi je bilo veliko tujih obiskovalcev jame, si je lahko med 14.00 in 18.00 ogledalo demonstracijo izdelovanja košev v Jkopinovem skednju in predstavitev jamarske opreme skozi čas v Jurjevem.
Za prvo je poskrbela etnologinja Marjeta Malešič, ki pletarsko znanje pridobiva pri starejših domačinih iz Krepelj in Križa. Svoje bogato znanje in zbirko jamarske opreme pa je na ogled postavil Borut Lozej, ki je dolgoletni jamar in član Jamarskega društva Divača.

slika 2: Predstavitev jamarske opreme Boruta Lozeja (foto: Darja Kranjc)
Ostali smo ob objavljenih urah poskrbeli za bolj ali manj poglobljene strokovne razlage mimoidočim obiskovalcem.
Po zaključku dogajanja v muzejih so bili obiskovalci vabljeni, da prisluhnejo koncertu udeležencev 6. masterclassa v sklopu 11. Festivala kitare Kras v cerkvici sv. Kancijana.

slika 3: Borut Peric med razlago (foto: Darja Kranjc)
V upanju, da so obiskovalci zvedeli kaj novega in preživeli prijetno popoldne v naši družbi, ekipa že premišlja izkušnje in kuje načrte za bodočo popularizacijo muzejskih zbirk in postavitev Parka Škocjanske jame.
Pripravila: Darja Kranjc
slika4: Sabina Pugelj o Mušji jami (foto: Darja Kranjc)
slika 5: Obiskovalci preučujejo geološko zbirko (foto: Sabina Pugelj)