Prenos dobre prakse obnove ekosistemov iz Norveške

S partnerji projekta ReNature smo konec maja obiskali Norveško, kjer smo si izmenjali izkušnje in pridobili dodatno znanje na področju obnove ekosistemov. Partnerji iz Norwegian Institute for Nature Research - NINA so nam predstavili delovanje in organizacijo njihovega inštituta, ki obsega širok spekter, vključno z obnovo ekosistemov, monitoringom vrst ter podatkovnimi analizami. 

Ogledali smo si obnovo ekosistemov v urbanem naselju, ki je povrnilo biotsko raznovrstnost in ustvarilo prijetno klimo za prebivalce mesta Trondheim. Obiskali smo tudi interpretacijski center Orland Wetland Center, kjer smo si ogledali enega največjih projektov obnove mokrišč na Norveškem - Rasetvatnet. 

Predstavniki iz Norwegian University of Science and Technology - NTNU so nam predstavili možnosti in izzive pri obnovi šotišč, ki imajo pomembno vlogo pri zbiranju in shranjevanju ogljika, s čimer prispevajo k blaženju podnebnih sprememb. S predstavniki občine Trondheim smo si ogledali tudi obnovo šotišča v urbanem okolju, ki so jo začeli izvajati lani.

Biotska raznovrstnost in varstvo narave sta ključna v boju proti podnebnim spremembam, saj imajo zdravi in odporni ekosistemi pomembno vlogo pri blaženju njihovih posledic. Zavedamo se, da moramo združiti moči in se skupaj boriti za dosego ciljev, ki bodo pripomogli k izboljšanju stanja ekosistemov, od katerih imamo tudi ljudje korist.

Projekt sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP 2014-2021 ter Republika Slovenija v višini 1.196.385,00 EUR.


Prenos dobrih praks 08 Prenos dobrih praks 07  Prenos dobrih praks 06  Prenos dobrih praks 05  Prenos dobrih praks 04  Prenos dobrih praks 03  Prenos dobrih praks 02  Prenos dobrih praks 01

Spletni piškotki

Spletno mesto park-skocjanske-jame.si za svoje delovanje uporablja piškotke. Prosimo označite, za katere dovolite hranjenje (O piškotkih)