Netopirji na Barki

Mednarodna noč netopirjev 2024 nas je letos popeljala na Barko, majhno gručasto vasico v Brkinih, od koder pogled seže na severnem robu do znamenitih Škocjanskih jam. Pred dvajsetimi leti se je regijski park Škocjanske jame z ustanovitvijo biosfernega območja znotraj Unescovega programa Človek in biosfera (MAB – Man and the Biosphere Programme) priključil danes že 759 biosfernim območjem v 136 državah, kjer se z upravljanjem usklajuje ohranjanje ekosistemov in biotske raznovrstnosti s trajnostno rabo naravnih virov. Prebivalci biosfernih območij so s svojo aktivnostjo izjemno pomemben člen v verigi ohranjanja in soustvarjanja kulturne krajine.

Ljubitelji netopirjev in tisti, ki bi to radi postali, smo se 13. septembra, v izredno hladnem večeru, temperatura zraka se je namreč spustila pod 10 stopinj, zbrali v stari osnovni šoli na začetku vasi in prisluhnili predavanju Primoža Presetnika iz Centra za kartografijo favne in flore ter člana Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev.
V izjemno izčrpnem predavanju o netopirjih, na Barki in v biosfernem območju, smo najprej spoznali simboliko netopirjev, ki se odraža na cerkvenih freskah o stvarjenju sveta v Hrastovljah, ko še niso imeli zloveščega prizvoka, do dojemanja netopirjev v času polihistorja J. V. Valvasorja, ko so že pridobili podobo »krvosesa«. Skozi spoznavanje netopirjev smo počasi razblinili vse predsodke, ki so še danes prisotni. Zelo podrobno smo pregledali značilnosti netopirjev, lahko rečemo od glave do pete, ker spadajo med sesalce, potomce letečih dinozavrov, ki so letalne sposobnosti ohranili do danes in jih razvili do popolnosti s pomočjo eho lokacije, posebnega načina oddajanja in sprejemanja lastnih zvokov, kar jim omogoča, da lahko letajo v temi. Izvedeli smo tudi, da so tiho edino takrat, ko imajo polna usta.
Netopirji so socialna bitja in med seboj se sporazumevajo s tako imenovanimi »socialnimi klici«, ko odganjajo drug drugega iz prehranjevalnih lokacij, samci pa uporabljajo tudi svatbene napeve, ko privabljajo samice v svoj kvartir.
Predavatelj je namenil posebno pozornost koristnosti netopirjev vsepovsod na svetu, od pomlajevanja tropskega gozda, opraševanja cvetov, prehranjevanja z žuželkami, ohranjanja ekosistemskega ravnotežja, do gnojenja gredic z iztrebki, zato je še toliko bolj pomembno, da ohranjamo njihova prehranjevališča, zatočišča, kotišča in prezimovališča v naravi, kakor tudi v naseljih. Seznanili smo se tudi z raziskovanji dolgokrilega netopirja (Miniopterus schreibersii) v Škocjanskih jamah in okolici, sledilo se mu je vse do akumulacijskih jezer Klivnik in Mola pri Ilirski Bistrici. Ugotovljeno je bilo, da je zanj v resnici biosferno območje Škocjanskih jam (od lani obsega celotno območje občine Divača, Hrpelje-Kozina, Ilirska Bistrica in Pivka) še malo premajhno za njegov prehranjevalni okoliš, zato je bilo ponovno poudarjeno, da je treba varovati zmeraj širše območje.
Vaščane je zanimalo, kako ravnati, če prileti netopir v sobo ali če najdemo ranjenega na tleh in kako jih ubraniti pred mačkami. Najbolj pozorna poslušalka si je ob nagradnem vprašanju prislužila knjigo Netopirji v parku Škocjanske jame, ostalim pa bo del hiše krasil velik plakat z ilustracijami netopirjev v tem biosfernem območju.
Po predavanju smo se podali na raziskovanje netopirjev po vasi, z detektorji smo poskušali ujeti njihovo oglašanje. Kljub slabemu vremenu smo ujeli klice dveh lačnih netopirjev, ki se nista ustrašila mraza.
Odbor za varstvo narave BO Kras in porečje Reke se zahvaljuje Parku Škocjanske jame za nagrade, pomoč pri organizaciji in pogostitev, predavatelju Primožu Presetniku, da raziskovalno delo predaja naprej, vsem slušateljem za udeležbo in izredno zanimanje, krajevni skupnosti za možnost uporabe prostora ter Slovenskemu društvu za proučevanje in varstvo netopirjev za povabilo k Mednarodni noči netopirjev.
Morda pa nas bodo netopirji spodbudili, da bomo do narave prijaznejši in bolj hvaležni za vse, kar nam podarja.

Pripravila: Sitka Tepeh, predsednica Odbora za varstvo narave BO Kras in porečje Reke

Netopirji na Barki 2 (2)  Netopirji na Barki 2 (1)  Netopirji na Barki 3

Spletni piškotki

Spletno mesto park-skocjanske-jame.si za svoje delovanje uporablja piškotke. Prosimo označite, za katere dovolite hranjenje (O piškotkih)