V novembru smo v parku začeli z izobraževanjem naravovarstvenih nadzornikov, kjer se učimo tudi varne uporabe vrvne tehnike. Po koncu izobraževanja bodo udeleženci opravili izpit v okviru Jamarske zveze Slovenije. Vrvno tehniko v jamarstvu uporabljamo za varno premagovanje izpostavljenih predelov jam, predvsem brezen in raznih prečnic v stenah.
Zaposleni v parku se pri opravljanju dela v jamah gibljemo tudi po predelih, ki nimajo urejenih poti ali pa so le te dotrajane. Med ta dela spada monitornig v jamah, naravovarstveni nadzor, vzdrževalna dela, obnavljanje starih plezalnih poti… Pri svojem delu moramo uporabljati osnovne tehnike varovanja, saj je varnost in zdravje naša največja vrednota.
Želimo se usposobiti za varno delo po zakonu o varnosti in zdravju pri delu. Za delovno mesto naravovarstvenega nadzornike je izpit predviden tudi po opisu del in nalog v sistemizaciji delovnih mest. Poleg spoznavanja obveznih vsebin, je tečaj namenjen tudi širjenju splošnega znanja o jamah in krasu. Naravovarstveni nadzorniki so prvi komunikatorji, ki imajo vsak dan opravka z obiskovalci in drugimi javnostmi. Zato je znanje in poznavanja Krasa in življenja ter delovanja človeka na njem, pomembno in nujno, za strokovno predstavljanje naravne in kulturne dediščine.
Zato smo si v okviru izobraževanja v Trstu ogledali speleo-vivarij, kjer smo spoznali zgodovino podzemlja Trsta, jamske živali (tudi iz drugih dežel sveta) in ekološke pogoje v jamah ter na jamskih vhodih... Poleg tega pa smo si ogledali, skupaj z nekaj brojnicami pod Križem, tudi izliv Timave v morje.
Teoretične vsebine so obsegale znanja iz krasoslovja, varstva jam, varnega gibanja po jamah, ukrepanja v izrednih dogodkih (nezgode…). Na praktičnem delu pa smo se učili izdelovati in uporabljati vozle, spuščati se in plezati po vrvi, se prevezovati čez pritrdišča, uporabljati jamarske lestvice… Po izpitu sta predvideni dve ekskurziji v jame na Krasu.
Tečaj je potekal v plezališčih opuščenega lipiškega kamnoloma, ki ga upravlja JD Sežana in v stenah na napoleonski cesti pri Proseku. Ob slabem vremenu smo plezali tudi v mansardi na informacijskem centru, ter na plezalni steni Plezalnega kluba Divača v telovadnici v Osnovni šoli dr. Bogomirja Magajne. Vsem skrbnikom plezališč se zahvaljujemo za pomoč.
Pripravila: Borut Lozej in Tomaž Zorman
Fotografije: Borut Lozej