Od leta 1986 do danes so se kriteriji za vpis spremenili, zato je bila pred leti izdelana nova utemeljitev Škocjanskih jam kot lokacije Svetovne dediščine. V vsem tem času je bil mednarodni pomen Škocjanskih jam priznan tudi z vpisom na Seznam mokrišč mednarodnega pomena v okviru Ramsarske konvencije (leta 1999) in z vključitvijo\nv Unescov medvladni program Človek in biosfera – MAB (leta 2004). Veseli smo, da so se nam v tej veliki Unescovi družini 1.031 lokacij v Sloveniji pridružila tudi Prazgodovinska kolišča okoli Alp z Ljubljanskim barjem in Dediščina živega srebra Almadena in Idrije.
Ne glede na to, da se je v skoraj treh desetletjih marsikaj spremenilo, je osnovno poslanstvo te\nedinstvene in veličastne lokacije Svetovne dediščine ostalo nespremenjeno: skupaj z lokalnim prebivalstvom ohranjati izjemne naravne in kulturne danosti,omogočati kakovostno predstavitev le-te ter skrbeti za trajnostni razvoj širšega območja.
Pogled nazaj kaže na dolgo\nprehojeno pot. Doživeli smo veliko uspehov, iz napak pa smo se marsikaj naučili. V letu, ki se počasi izteka, smo s pomočjo evropskih sredstev zaključili enega najpomembnejših projektov v zgodovini, in sicer celovito prenovo turistične infrastrukture v jami. S tem je postavljena dobra osnova za dodatne izboljšave ponudbe in predstavitve Škocjanskih jam, bistveno pa smo prispevali k varstvu občutljivega jamskega okolja ter varnosti obiskovalcev jame.
Z optimizmom zremo v prihodnost, pred nami so nova obzorja in novi izzivi. Z novo finančno perspektivo evropskih sredstev nameravamo izvesti številne aktivnosti za ohranjanje narave in kulturne dediščine in njeno interpretacijo. Velik poudarek bo namenjen tudi reševanju čiščenja in urejanja odpadnih voda v porečju Reke, skupaj z vsemi pristojnimi deležniki.
\n\nRosana Cerkvenik, Park Škocjanske jame
Fotografija:Podzemni kanjon Reke. Avtor: Borut Lozej, arhiv PŠJ
\n\nSpletno mesto park-skocjanske-jame.si za svoje delovanje uporablja piškotke. Prosimo označite, za katere dovolite hranjenje (O piškotkih)