V Parku Škocjanske jame (ustanovljen je bil leta 1996), ki leži na matičnem Krasu, od koder pojem “kras” tudi izvira, skrbno varujemo in urejamo naravo in kulturno dediščino ter ju na tak način skušamo ohraniti tudi za bodoče rodove. Obiščete nas lahko vsak dan v letu.

V letošnjem letu smo obeležili tri pomembne dogodke.
18. maja smo praznovali 10. obletnico vpisa Škocjanskih jam kot prvega podzemnega mokrišča v seznam svetovno pomembnih mokrišč Ramsarske konvencije. Skupaj s podzemnim tokom Reke so eno od najdaljših kraških podzemnih mokrišč v Evropi.
29. oktobra smo obeležili 5. obletnico vpisa Parka Škocjanske jame v UNESCO-v program MAB-Človek in biosfera, kot biosferno območje Kras, ki predstavlja povezanost človeka z naravo in pomen izobraževanja za ohranjanje kakovosti bivanja.
28. novembra obeležujemo 23. obletnico vpisa Škocjanskih jam v UNESCO-v Seznam svetovne dediščine. Jame so še vedno edina slovenska znamenitost, ki je del UNESCO-ve svetovne dediščine. Vpisane so bile predvsem zaradi podzemnega kanjona Reke, ki je dolg nekaj več kot 2 km ter mestoma visok preko 140 m. Poleg kanjona obiskovalci v jamah lahko občudujejo še raznobarvne kapnike, orgle, ponvice, … .
V Parku Škocjanske jame že potekajo priprave na leto 2010, ki so ga Združeni narodi razglasili za mednarodno leto biotske raznovrstnosti. Tudi Park Škocjanske jame bo ta dogodek na primeren način obeležil s svojimi aktivnostmi, ki bodo potekale čez vse leto.
Pripravila: Jana Martinčič in Edi Polh